Důležité informace

INFORMACE KE STRAVOVÁNÍ

Všichni strávníci, kteří byli přihlášeni, ke stravování v naší jídelně v loňském školním roce, jsou automaticky přihlášeni na tento školní rok.  Žáci loňských 9 tříd jsou vyřazeni.

Odhlašování obědů je možné elektronicky, telefonicky do 14.00 hod předchozího dne.

Od 1. 9. 2019 došlo k navýšení cen stravného

Cena obědů dle věkové kategorie:

6-10let – 25,- Kč.

11-14let – 27,- Kč.

15let – 29,- Kč.

Kalendář akcí

Nenalezeny žádné události

Meteostanice školy

Priority školy

Jsme škola vesnická, moderní, s nejmladším učitelským sborem v Plzeňském kraji a náš vzdělávací program se jmenuje Tvořivá škola. Pracujeme, učíme se, tvoříme a žijeme v pohodě.

Mottem našeho vzdělávacího programu je: Učíme se ne pro školu, ale pro život. A náš ŠVP Tvořivá škola říká:

Je normální, když něco pokazíš, ale vždycky by sis měl/a vytvořit šanci, jak to napravit.

 

 

 

 

  • Důležité upozornění
    Důležité upozornění
  • Oznámení o karanténě
    Oznámení o karanténě
  • Roušky i ve třídě
    Roušky i ve třídě

Děti do pěti let by neměly sedět u obrazovek déle než hodinu, varuje WHO

 www.novinky.cz (zkráceno)

Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení na denní režim u dětí mladších pěti let. Stojí v něm, že v prvních dvou letech života by dítě nemělo sedávat před televizní obrazovkou či hrát počítačové hry, v dalších třech letech by dané aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. Zásady WHO, se kterými souhlasí i české ministerstvo zdravotnictví, naopak zdůrazňují význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj.

Podle WHO by v prvních dvou letech života dítě nemělo sedávat před televizí či hrát počítačové hry, v dalších třech letech by tyto aktivity neměly zabírat více než hodinu denně.

Mezi prvními a pátými narozeninami doporučuje WHO dětem nejméně tři hodiny fyzických aktivit denně. V rámci sedavých aktivit by rodiče měli upřednostňovat čtení či vyprávění příběhů před televizí a interakcí s jinými technologiemi. Dětem ve věku tří až čtyř let doporučuje WHO deset až 13 hodin kvalitního spánku denně, těm mladším ještě více.

Téměř čtvrtina dospělých a 80 procent dospívajících nemá dostatek pohybu. Nedostatkem pohybu trpí i české děti. „I ty mladší pěti let tráví velké množství času u televizních obrazovek, počítačů, mobilních telefonů nebo tabletů.  Chůze pěšky do školy, aktivní školní přestávky či hry na dětských hřištích by podle ní měly být přirozenou součástí života.

Český Státní zdravotní ústav (SZÚ) každé dva roky zkoumá zdravotní stav dětské populace. Poslední data z roku 2016 ukázala, že nadváhou či obezitou trpí asi desetina pětiletých a pětina devítiletých dětí. Čtvrtina předškoláků má špatné držení těla, devítiletých téměř polovina. Pravidelně organizovaně sportuje třetina pětiletých a přes dvě třetiny devítiletých.

SZÚ sleduje i dobu, kterou děti tráví denně u počítače, tabletu či televize. Třicet procent pětiletých dívek a přes 36 procent stejně starých chlapců jim věnuje průměrně hodinu až dvě denně. Spolu s věkem doba strávená před obrazovkou prudce narůstá, což následně vede k tělesným i duševním  zdravotním potížím.