Vítáme Vás na našich nových stránkách. Vstup do ŠkolaOnline

Arrow up
Arrow down

Události

Lyžařský výcvik VII.tříd 04 bře 2018 12:00

Aktuálně

Dnes k obědu: nevaříme

Důležité informace

Mike Smith z Walesu je farmář a pěstitel papriček, kterému se podařilo vypěstovat vůbec nejpálivější chilli papričku světa. Nazývá se Dragon’s Breath, tedy dračí dech, a má pálivost šílených 2.48 milionů Scovilleho jednotek.
 

Paprička je na první pohled malá a nenápadná. Člověk by si řekl, že není problém jí jen tak celou slupnout. Pokud byste to náhodou udělali, dostali byste se do akutního ohrožení života. S takovým množstvím Scovillových jednotek už si opravdu není radno zahrávat. Dostavit by se mohl anafylaktický šok, a to i z mnohem menšího množství téhle papričky. 

Jen pro představu, na soutěžích v pojídání chilli papriček, kterých se účastní jen ty nejotrlejší plechové huby, se konzumují kousky s pálivostí kolem 100 až 350 tisíc Scovillových jednotek. Dosavadní nejpálivější paprička Trinidad Scorpion Moruga má pálivost něco přes 2 miliony jednotek.

"Dal jsem si kousek na jazyk a pálilo to a pálilo," popisuje účinky Dračího dechu jeho stvořitel Mike Smith. A varuje, že tuhle papričku by měli jíst jen ti, kdo vědí, jak s takovým materiálem zacházet. Jinak hrozí těžké zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Mike Smith se každopádně zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, jeho Dračí dech je také držitelem ceny Royal Horticultural Society’s Plant za rok 2017. 

Tomáš Chalupa

Log in